16. Decembar 2024 17:38
У Конгресно-музичкој дворани Центра "Миленијум" у Вршцу, 11. децембра 2024. године је одржана свечана додела награда учесницима ликовне манифестације деце и омладине „Награда Паја Јовановић“. Дипломе, плакете и пригодне поклоне награђенима уручили су градоначелница Вршца, Драгана Митровић.
Манифестација, која има традицију дугу 64 године, промовише и негује ликовно стваралаштво. Културни центар Вршац и Град Вршац континуирано подржавају ову иницијативу, доприносећи очувању богатог културног наслеђа Паје Јовановића.
Поносни смо наше ученице из ОШ „Љуба Ненадовић“ које су постигле изузетан успех:
Друга награда: Милица Крсмановић
Награда за креативност: Мила Петровић
Поносни смо наше ученице из ОШ „Љуба Ненадовић“ које су постигле изузетан успех:
Градоначелница је поручила младим уметницима да наставе да стварају, истичући значај награде која носи име славног сликара и њен допринос промоцији уметничких вредности и наслеђа Паје Јовановића.
13. Decembar 2024 11:04
Толеранција је темељ сваког здравог друштва и кључ за миран и складан живот. Она подразумева поштовање и прихватање различитости међу људима, било да су те разлике у вези са вером, националношћу, културом, језиком, мишљењима или начином живота. У свету пуном разноврсности, толеранција нас учи како да будемо бољи људи и како да градимо мостове разумевања и сарадње.
Мој допринос толеранцији огледа се пре свега у свакодневним малим гестовима. Трудим се да слушам људе без осуђивања, да разумем њихова гледишта чак и када се не слажем са њима. Веома је важно поштовати нечији начин живота. Када се ставимо у друге ципеле лакше нам је да разумемо зашто неко размишља или поступа на одређен начин. Различитости су богатства, а не препрека.
Верујем да лепим примерима можемо инспирисати друге да буду отворенији и прихватљивији. Толеранција није нешто што се подразумева, већ нешто што се гради и негује сваког дана. Свако мора да почне од себе, мој допринос је можда мали, али ако свако почне од себе направићемо свет пун поштовања и мира.
Глина је ликовни материјал који је мање заступљен у раду са децом али је веома важна за развојање њихових психофизичких способности, као и фине моторике. Управо због тога, један диван дан проведен је са ученицима 1/2 на часу посвећеном ликовној и уметничкој секцији. Циљ овог часа био је да деца своју креативност искажу кроз рад са глином.
На самом почетку, ученицима је објашњено да је глина посебна врста земље од које могу да се праве разни предмети. Деца су се упознала са две основне технике обликовања:
1. Обликовање из кугле.
2. Техника „кобасица.“
Користећи ове технике, деца су са одушевљењем правила шоље, вазе, посуде, тањире, па чак и шешире. Сваки рад био је јединствен, а деца су маштовито спајала елементе користећи глину као „лепак.“
Током часа, ученици су сазнали мноштво занимљивих чињеница о глини:
• Постоји више врста глине, попут беле, црвене, жуте, браон и црне.
• Шликер је лепак за глину.
• Руке морају бити влажне приликом рада са глином.
• Глина је крта док се не испече, а након печења постаје чврста и дуготрајна.
• Глина се пече у специјалним пећима које се називају „енгобе.“
• Након печења, глина мења своју боју.
Час је протекао у веселој атмосфери. Деца су била изузетно мотивисана и показала невероватну креативност. На крају часа добили су обећање да ће се њихови радови испећи, како би њихове креације постале трајне успомене.