Отварању изложбе присуствовао је велики број ученика, родитеља и наставника наше школе. Марта је добила многобројне честитке и подстицаје да овим путем настави.
Глина је ликовни материјал који је мање заступљен у раду са децом али је веома важна за развојање њихових психофизичких способности, као и фине моторике. Управо због тога, један диван дан проведен је са ученицима 1/2 на часу посвећеном ликовној и уметничкој секцији. Циљ овог часа био је да деца своју креативност искажу кроз рад са глином.
На самом почетку, ученицима је објашњено да је глина посебна врста земље од које могу да се праве разни предмети. Деца су се упознала са две основне технике обликовања:
1. Обликовање из кугле.
2. Техника „кобасица.“
Користећи ове технике, деца су са одушевљењем правила шоље, вазе, посуде, тањире, па чак и шешире. Сваки рад био је јединствен, а деца су маштовито спајала елементе користећи глину као „лепак.“
Током часа, ученици су сазнали мноштво занимљивих чињеница о глини:
• Постоји више врста глине, попут беле, црвене, жуте, браон и црне.
• Шликер је лепак за глину.
• Руке морају бити влажне приликом рада са глином.
• Глина је крта док се не испече, а након печења постаје чврста и дуготрајна.
• Глина се пече у специјалним пећима које се називају „енгобе.“
• Након печења, глина мења своју боју.
Час је протекао у веселој атмосфери. Деца су била изузетно мотивисана и показала невероватну креативност. На крају часа добили су обећање да ће се њихови радови испећи, како би њихове креације постале трајне успомене.
Новинарска секција је имала прилику да 26. и 27. новембра угости професора класичног, сценског и спортског мачевања Александра Станковића.
Првог дана, са Станковићем су се дружили ученици старијих разреда, а другог дана ученици млађих разреда. Разговор са гостом су водили ученици, чланови новинарске секције. Међу њима су били Маја Станојевић, Лука Стојановић и Василије Лешовић ученици 6/1. Другу новинарску екипу, али једнако важну, чиниле су Вишња Јовановић 3/5 и Марта Божић 3/4.
Биографија проф. Станковића је богата и вредна дивљења. Бављење мачевањем је започео 1981. године у Мачевалачком клубу „Црвена звезда”. Био је државни првак репрезентативац СФРЈ. Оснивач је Школе мачевања „Свети Ђорђе” која је временом прерасла у највећу школу мачевања у југоисточној Европи. Радио је на више позоришних и филмских пројеката у земљи и иностранству. Од 2002. године је редовни члан Удружења филмских и телевизијских уметничких сарадника Србије, затим члан је Удружења драмских писаца Србије, Удружења књижевника Србије и сарадник Музеја позоришне уметности Србије и Етнографског музеја у Београду. Објавио је више књига из области мачевања међу којима се по обиму издвајају Српски речник европског бојевог мачевања и Енсиклопедија класичног мачевања која представља најпотпуније штиво о мачевању на свету.
Осим што је млада публика могла да види мачеве из личне колекције Александра Станковића који представљају моделе од Старих Грка до модерног доба, чули су интересантну причу о развоју мачевања кроз различите епохе, видели приказе различитих стилова мачевања, али и учествовали у показним сценама како би осетили дух времена и витешке манире.
Питања је било на претек, а посебно их је занимало који глумци су пролазили обуку мачевања за потребе снимања филмова или учешћа у позоришним представама.
Ово интерактивно предавање је било изузетно занимљиво и представљало је путовање кроз време у галерији школе.
Маша Јејина, бивша ученица ОШ „Љуба Ненадовић”, недавно је била гост новинарске секције наше школе, а њена прича о успеху и посвећености инспирисала је многе. Сада ученица четврте године Треће београдске гимназије и прва година Факултета музичке уметности,
Маша је доказ да се труд и таленат исплате на највишим светским сценама.
Оно што је најновије на њеном импресивном академском путу, јесте прво место које је освојила на престижном такмичењу у јавном говорништву на енглеском језику одржаном у Кини. Овај велики успех потврда је њеног изузетног талента за јавни наступ, али и неуморне посвећености и вежби.
Маша је истакла да је љубав према говорништву развила још док је била ученица ОШ „Љуба Ненадовић”, када је учествовала у различитим школским пројектима и приредбама, пре свега као члан Ученичког парламента, а њено занимање за јавни наступ наставило је да расте током гимназије.
Са Машом су разговарали млади новинари Лена Ђорђевић, Ирина Чарапић и Филип Миловановић, ученици 6/1.
Захваљујемо се наставници математике Јелени Грујић на предлогу да баш Маша буде наш гост и наставнику ликовне колтуре Миодрагу Пантовићу на учешћу у организацији овог догађаja.
Марија Сарић Ђорђевић, наставник српског језика и књижевности