О нама

ЛОГО ШКОЛЕ

Основна школа „Љуба Ненадовић“ једна је од најстаријих школа на територији града Београда. Основана је давне 1841. године и од тада непрекидно даје свој допринос образовању и васпитању младих људи. Школа носи име Љубомира Ненадовића, писца и хуманисте, што нас додатно обавезује да пружимо свој допринос даљем развоју и напретку. Од оснивања је школа радила у три зграде: најстарија зграда, која је под заштитом државе, рестаурирана је 2022. године и претворена у Завичајни музеј Жарково; стара зграда са кулом, која се налази у садашњем школском дворишту, делимично је преуређена - школа користи две учионице за продужени боравак ученика и редовну наставу, а остатак простора користи ОМШ „В. Лисински“; најновија школска зграда је такође већ времешна грађевина у чије се уређење до школске 2006/2007. године није много улагало. Те јесени је извршена опсежна рестаурација школског објекта, ограде и дворишта. Школске 2019/2020. године, уз донацију ГО Чукарица, уредили смо свечану салу школе и санирали под велике сале за физичко васпитање, и у 2019/2020. школску годину ушли смо са четири нова кабинета за информатику и 88 нових рачунара којима су они опремљени. Школску 2022/23. почињемо са 82 лаптопа и 38 мултимедијалнa пројектора, захваљујући средствима која даје наша општина. Дакле, школски објекат је реновиран и прилагођен савременој настави и потребама ученика и запослених. У школи раде директор, који прати и координира сва дешавања, помоћник директора, која је главни Координатор у процесу наставе, 61 професор у предметној и разредној настави, 9 наставника, библиотекар, педагог и психолог, дефектолог - логопед са 50% радног времена, пратеће службе и, наравно, они у чије се образовање и васпитање непрекидно улаже – 1183 ученика. Настава се одвија у две смене – у једној смени су млађи разреди, а у другој старији. Показало се да оваква организација рада у потпуности одговара облицима понашања различитих старосних група ученика. 6 У школи постоје 22 учионице, у предметној настави користе се и као кабинети за уметност, природне науке, српски језик, стране језике, за техничко и информатичко образовање. Од школске 2021/22. године, настава информатике се одвија у четири нова кабинета, који су комплетно реновирани и опремљени новим намештајем и рачунарима. Школа има две фискултурне сале са три свлачионице, а последњих десетак година ученицима су на располагању и модерни спортски терени који украшавају школско двориште и улепшавају околно насеље. Кабинети нису довољно опремљени, мада се непрестано трудимо да набавком нових наставних средстава наставу учинимо квалитетнијом, садржајнијом и прилагођеном савременим потребама. У школску 2022/23. годину улазимо са учионицама у којима су инсталирани пројектори повезани са рачунарима. Наше напоре препознају и цене родитељи ученика који нас подржавају у настојањима да школске дане деци учинимо што пријатнијима. Интересовање родитеља за упис деце у нашу школу и даље је велико, тако да смо и ове школске године уписали шест одељења ученика првог разреда. Разлози за позитивно мишљење о школи леже у успешном упису наших малих матураната у средње школе, у учешћу ученика на окружним и републичким такмичењима, где постижу запажене резултате, у чињеници да наставу пажљиво припрема и води стручно оспособљен кадар, спреман за све изазове савремене наставе, која ученицима пружа могућност да стекну знање које успешно могу да примене и искористе за своје даље образовање и усавршавање. Данас је ОШ „Љуба Ненадовић“ савремена школа која има све услове да пружи пуну безбедност својим ученицима. Школско двориште је ограђено и осветљено, под сталним видео надзором и озелењено, тако да представља пријатну оазу насеља Жарково. Сарадња са локалном заједницом је добра и огледа се у достизању заједничких циљева који треба да допринесу остварењу хумане мисије школе да буде ослонац напретка својих ученика. Тимски рад се у школи одвија веома успешно и чини окосницу свих наших будућих постигнућа. Веома смо поносни на изузетно добре сарадничке односе запослених у школи, али и на изузетно успешну сарадњу школе са друштвеном средином. Имајући јасну визију онога што желимо да постигнемо, спремни смо да се боримо са тренутним потешкоћама, сагледавајући их као изазове и радећи континуирано и предано на њиховом превазилажењу.